Monday the 5th - Montenegro Coupon

Bar

Bar

Bar je prímorské mesto a jedno z najobľúbenejších turistických letovísk. Je tiež konečnou zastávkou železničnej trate, ktorá ho spája s Belehradom, Podgoricou a prístavom, z ktorého vyplávajú lode do talianskej Ancony, Bari a Albánska.

Bar je najväčšie mesto (37000 obyvateľov) v južnej časti čiernohorského prímoria a tiež hlavné mesto nákladnej i osobnej čiernohorskej námornej dopravy Prístav sa nachádza pri Jadranskej magistrále, 25 km juhovýchodne od letoviska Petrovac. Je rozložené v širokej zátoke Luka Bar, Na úpätí pohoria Rumija (1593 m).

Bar je cieľovým miestom hlavnej čiernohorskej železničnej trate so štandardným rozchodom. Trať Beograd - Bar bola dokončená v 70. rokoch minulého storočia. Hospodársky význam Baru, ale aj ďalších čiernohorských miest tým výrazne vzrástol. V súčasnosti jazdia vlaky na tejto trati niekoľkokrát denne, jazda trvá 9 hodín.

Z barského prístavu plávajú trajekty do Talianska. Po celý rok je v prevádzke trajektová linka Bar-Bari-Bar a Bar-Ancona-Bar. V sezóne k nim pribúdajú ďalšie podľa súčasného dopytu.

Bar má tiež nový moderný jachtársky prístav - marinu, ktorý je najvýznamnejším prístavom pre jachty na čiernohorskom pobreží.

V Bare, ktorý je aj významnou cestnou križovatkou, sú lodenice, najväčšie rafinérie v krajine a potravinársky priemysel (spracovanie tunajších plodov).

Vďaka veľmi teplému podnebiu, chránenej polohe a mimoriadne úrodnej pôde v okolí sú v tunajšej oblasti veľké ovocné sady (hlavne citrusy), vinice, olivovníkové háje. Olivovníky sa tu pestujú od nepamäti a rastie tu ešte olivovník, ktorý je podľa miestnej tradície starý viac ako 2400 rokov. Údajne ho tu na svojich plavbách zasadili Feničania. Nachádza sa na juhovýchodnom okraji Baru pri magistrále z Baru do Ulcinja, pri osade Miroslavići. V okolí Baru rastie okolo 100000 olivovníkov, z ktorých časť je stará okolo 1000 rokov. Tunajší olivový olej patrí medzi najkvalitnejšie na východnom Jadrane. Tematický článok: Prastará oliva v Bare.

V obmedzenej miere sa Bar navštevuje ako letovisko. Za jeho kúpeľnú a rekreačné časť sa považuje Sutomore, Ktoré je najväčším letoviskom Barskej riviéry.

Kúpanie

Na severnom okraji mesta sa nachádza pláž Topolica, ktorej sa tiež hovorí Mestská pláž (Gradska plaža) s hotelom Topolica. Tiahne sa v dĺžke 750 m smerom na juh k barskému prístavu. V blízkosti pláže sú športové terény. Na konci pláže sa nachádza jachtársky prístav - marina.

Smerom k severozápadu nasleduje v mestskej časti Šušanj štrkovitá pláž Žukotrljica (Nazývaná tiež Šušanj), Dlhá 2000 m, lemovaná borovicovým lesom. Z Baru sem vedie promenádna cesta s početnými pohostinskými zariadeniami a bohatým večerným životom.

Turisti vyhľadávajú aj tzv Červenú pláž (Crvena plaža), ktorá sa leží v malej zátoke medzi Barom a Sutomore, v blízkosti mysu Ratac. Miestne ju považujú za jednu z najkrajších pláží Barskej riviéry. Získala svoje meno podľa červenej farby piesku a kamienkov - tie sú tak na pláži, tak v mori. Je 100 m dlhá, obklopená hustým borovicovým lesom a vytvára tak jedinečnú harmóniu farieb. Je prístupná z magistrály, kde sú ukazovatele. Od parkoviska sa schádza k pláži po schodoch. V tunajšom plážovom bare sa poriadajú diskotéky.

Južne od Baru sa medzi skalami kopca Volujica ukrýva niekoľko malých pláží, oi Červená skala (Crvena Stijene). Sú však prístupné iba člnom.

Ďalej smerom na juh (asi 8 km od Baru) sa rozkladajú dve piesočné pláže, a to Veľký a Malý piesok (Veliki aj Mali Pijesak). Miesto je veľmi malebné, jemný piesok je aj vo vstupe do mora.

Najjužnejšia pláž Barskej riviéry je krásna štrkovitá pláž Utjeha v zátoke Maslinica (15 km od Baru). Z blízkej magistrály k nej vedie odbočka. Pri pláži je niekoľko ubytovacích a pohostinských zariadení (reštaurácie, pizzeria, plážový bar s diskotékami).

Zábava

Bar, patriaci medzi najväčšie a najživšie miesta, poskytuje veľa možností sa dobre najesť, napiť a pobaviť. V meste aj pozdĺž pobrežia je veľa reštaurácií, barov a niekoľko diskoték, takže ak ste nočný vták, bude sa Vám tu páčiť. V lete sa tu konajú rôzne kultúrne akcie pod holým nebom a v apríli Medzinárodný televízny festival.

Šport

Možností športového vyžitia je tu tiež nemálo. Okrem vodných športov a plážového volejbalu sú tu tenisové kurty, dve futbalové ihriská, atletický štadión a dve školy potápania. V auguste je na programe päťkilometrovej plavecký maratón zo Sutomore do Baru k hotelu Topolica.

História Starého Baru

Zvyšky pôvodného stredovekého mesta sa rozkladajú 5 km od mesta Bar, po ceste do Ulcinj na vrchole kopca Londža. Stari Bar býva tiež nazývaný "mesto duchov ".

Podľa archeológov bol Stari Bar obývaný už v roku 800 pr n. l. a v 3. storočí nášho letopočtu bol zničený Rimanmi. V 6. storočí tu bolo vystavané mesto nové.

V 10. storočí sa Starému Baru údajne hovorilo Antibaris, ako náprotivný bod talianskeho prístavného mesta Bari.

Po niekoľko storočí bolo súčasťou kniežatstva Zeta do doby, než ho dobyli Benátčania a o sto rokov neskôr (1571) Turci. Späť pod správu Čiernej Hory sa dostalo až ku koncu 19. storočia. Mesto bolo využité aj za 2. svetovej vojny - horná pevnosť slúžila ako väzenie.

K videniu sú tu pomerne zachované kostoly. Sú to kostol sv. Kataríny a kostol sv. Venerandy. Tunajšie turecké kúpele pochádzajú zo 17. a 18. storočia.

Stari Bar

couponcodeshosting

Počasie

Ulcinj, ME

10:00AM

13°C

Humidity: 72%

Wind: ENE 2.63m/s

Radio online