Monday the 5th - Montenegro Coupon

Sutomore - letovisko na úpätí Sutormanu

Sutomore Hodne navštevované letovisko na úpätí Sutormanu (1 182 m) v pohorí Rumija, v širokej Sutomorskej zátoke (Sutomorski zaljev) 16 km na juhovýchod od Petrovca, pri magistrále.
Z bezvýznamnej osady vyrástla za posledných 30 rokov na obľúbené rušné prímorské miesto. Okrem hotelových zariadení a kempingu sú tu i ubytovacie zariadenia rôznych podnikov. Hotely, ktoré sa po zemetrasení r. 1979 poškodili, už opravili a slúžia znovu svojmu účelu.
 

 

Známa je sutomorská krásna dlhá pláž (1 300 m), široká, zložená z piesku a drobných okružliakov. Zátoka je plytká a pozvoľna sa zvažuje do mora, takže kúpanie je veľmi vhodné i pre rodiny s malými deťmi a pre neplavcov. V porovnaní s inými letoviskami na Čiernohorskom prímorí nemá Sutomore taký výlučne luxusný charakter, cenovo je prístupnejší. Kostol sv. Tekly tesne pri obci (Sveta Tekla) pochádza pôvodne z 8. storočia. Po mnohých prestavbách má dnes podobu z 19. storočia. V kostole sú dva oltáre: jeden slúži rímskokatolíckemu, druhý pravoslávnemu rítu (obdobne i v kostole sv. Demetria v komplexe hradu Haj-Nehaj a v kostole sv. Petky pod týmto hradom). Rovnako sutomorský cintorín slúži spoločne príslušníkom oboch cirkví. Okolie: Benátska pevnosť Haj-Nehaj na kopci vysokom 232 m, z 15. - 16. stor., 3 km na severozápad od obce. Keď ju Turci dobyli, ešte spevnili jej opevnenie.

Výhľad.
Turecká pevnosť Tabija, aj Golobrdo (podľa kopca, na ktorom stojí - 93 m), 2 km na severozápad od obce.

Výhľad.
Hotelový komplex Biserna obala v zátoke Čanj (odbočka z magistrály na severozápad, pri obci Mišici); pekná pláž.

Zrúcaniny rozsiahleho benediktínskeho kláštora P. Márie Ratackej (Bogorodica Ratačka) na juhovýchod od osady Ratac. Kláštor pôvodne z 11. stor. zničili Turci. Zo zachovaných pozostatkov vybudovali okupanti za druhej svetovej vojny opevnenie, čím prispeli k ďalšej skaze tejto cennej historickej pamiatky.
 

Sutomore
couponcodeshosting

Počasie

Ulcinj, ME

08:21AM

10°C

Humidity: 77%

Wind: ENE 2.6m/s

Radio online