Friday the 24th - Montenegro Coupon

Sveti Stefan

Sveti Stefan
Sveti Stefan - pohľad z morskej strany


Najluxusnejšie a najzaujímavejšie hotelové mestečko na čiernohorskom prímorí Jadranu leží 10 km na juhovýchod od Budvy pod magistrálou. Rozkladá sa na skalnatom polostrovčeku, spojenom s pevninou úzkou piesočnou šijou (krásna pláž). Na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia tunajšiu starú rozpadávajúcu sa čiernohorskú rybársku osadu prebudovali na prepychové letovisko. Skladá sa z 80 niekdajších rybárskych domcov, adaptovaných na 110 luxusných hotelových apartmánov s 237 lôžkami pri zachovaní pôvodného malebného von­kajšieho vzhľadu domu i celej osady (schodištia, kostolíky, množstvo vegetácie a i.). V hotelovom mestečku sú rozličné spoločenské a zábavné zariadenia, o. i. kasíno. Vstup pre návštevníkov, ktorí tu nie sú ubytovaní, je povolený len v určité dni po zaplatení vstupného. Osobitný poplatok sa platí za vjazd na cestnú odbočku z magistrály k polostrovčeku. Sú to opatrenia na zabezpeče­nie pokoja, odpočinku a určitej intimity bohatých návštevníkov Svätého Stefana.

Sveti Stefan
Pohľad na bazén najluxusnejšieho apartmánu v areáli Sveti Stefan


Tunajšiu osadu založili v 15. storočí príslušníci dvanástich rodín čiernohorského kmeňa Paštrovičovcov, ktorí sa sem sťahovali v prípade nebezpečenstva (každý rod mal svoj domček, v ktorom nachádzal útulok a kde mali uschované potraviny). Prvou stavbou bol kostolík Sv. Stefana (Sveti Stefan), podľa ktorého osadu pomenovali. Vedľa neho je ďaľší kostolík, pôvodne rovnakého zasvätenia. Keď sa v 30. rokoch tohto storočia stal susedný Miločer letným sídlom kráľovskej rodiny Karadjordjevičovcov, premenovali ho na kostol Alexandra Nevského a stal sa ich dvorným kostolom. Na malom priestore skalného polostrovčeka je ešte tretí kostolík, Premenenie Pána (Preobraženje), zo 17. storočia. (blízko je vstup do mestečka). V čase najväčšieho rozkvetu obce, v 16. storočí osadu obohnali hradbami. V posledných dvoch stroročiach sa osada pomaly vyľudňovala. Pred rozpadnutím a skazou ju zachránila veľkorysá adaptácia na hotelové mestečko. Na polostrovčeku rastie stredomorské rastlinstvo (cyprusy, agávy, opuncie a i.); zachovali sa niekdajšie záhradky a terasy pri domčekoch (súčasť jednotlivých apartmánov). Osadou vedú krížom-krážom krivolaké uličky a schodištia, spájajúce jednotlivé stavby. Na piesočnú pláž Sv. Stefana, rozšírenú, upravenú a slúžiacu ako krásna pláž, nadväzuje hlavná pláž susedného Miločeru, nazýva­ná Veliká luka. Miločerský komplex tvorí dnes so Sv. Stefanom jeden hotelový celok. Medzi dvoma vojnami bol sídlom juhoslovanskej kráľovnej Márie a letnou rezidenciou Karadjordjevičovcov z tých čias zostal pekný prímorský park (18 ha). Hlavné kráľovské sídlo upravili na komfortné ubytovacie zariadenie a doplnili o ďaľšie hotelové objekty vyšších kategórií. Súčasťou komplexu je niekoľko mimoriadne krásnych pláží v chránených zátokach členitého pobrežia.
Sveti Stefan
Krásna pláž - vstup na Sveti Stefan z pevniny


Okolie: Pravoslávny kláštor Reževiči - 4 km na juhovýchod pri osade Blizikuče, pri magistrále. Podľa jednej verzie ho založil v 13. storočí prvý srbský kráľ Štefan Prvovenčaný. Kláštor v priebehu stáročí niekoľkokrát dobyvatelia zbúrali, avšak vždy ho znovu postavili. Bol renovovaný. Turistické sídlisko As (Perazića dol), 2 km na juhovýchod od Reževiči, pri pobreží. Vysoká kategória, pekná pláž.

couponcodeshosting

Počasie

Ulcinj, ME

01:08AM

11°C

Humidity: 66%

Wind: NE 0.84m/s

Radio online