Vytlačiť
Podrobnosti: | Návštevy: 10638

Skadarské jazero (Skadarsko jezero)

Jazero na čiernohorsko-albánskych hraniciach, necelé dve tretiny patria Čiernej Hore, viac ako jedna tretina Albánsku. Od r. 1983 je národným parkom. Rozkladá sa medzi masívmi Rumija, Sutorman, Taraboš a Prokletije a rovinami pri riekach Zeta a Morača. Je najväčším jazerom na Balkáne. Má rozlohu asi 391 km2, ale plocha jazera kolíše podľa vodného stavu: na jar a jeseň pri vysokých vodných zrážkach stúpa hladina cca o 3 m a plocha na 550 km2.

Skadarské jazero
Skadarské jazero

Jazero je v súčasnosti najväčším v Európe - dno je v najhlbšej časti až 38 m pod morskou hladinou. V priemere je len 5 až 6 m hlboké na niektorých miestach, ktoré sú pomenované oká sa pohybuje okolo 40 m. Priemerná teplota vody na povrchu je v lete 22 °C.

V jazere je asi 50 ostrovov a ostrovčekov.

Na čiernohorskom území sa do neho vlievajú rieky Morača, Rijeka Crnojevića a niekoľko daľších menších vodných tokov. Ústie rieky Crnojevića je mimoriadne malebné. Z jazera vyteká rieka Bojana (výtok je na území Albánska).

Jazero je veľmi bohaté na vodné vtáky a ryby. Na jazere hniezdi 270 druhov vtákov a je to najväčšia vtáčia rezervácia v Európe. Na severnom brehu sú mokrade útočiskom tunajšej poslednej kolónie pelikánov v Európe. Na jazere prezimuje okolo 300 000 vtákov . Rýb tu žije okolo 45 druhov. Značná časť vpláva do jazera prostredníctvom riek. Ročný výlov rýb predstavuje milión kg. S úspechom tu lovia aj športoví rybári ( možno si zakúpiť aj denný rybársky lístok). Medzi najcenejšie úlovky patrí losos, ale miestni rybári najradšej lovia oukleje, ktoré sú v čiernohorskej kuchyni veľmi obľúbené.

Väčšiu časť plochy jazera pokrýva rákosie a koberce vodných rastlín. Menšia časť jazera bola vysušená a zúrodnená. Veľký melioračný projekt vypracovaný za socialistickej Juhoslávie v spolupráci s Albánskom nebol zrealizovaný.

Pre cestu a železničnú trať, ktoré spájajú hlavné mesto Podgoricu s prímorím, bol vybudovaný umelý násyp cez časť jazera. Krásny pohľad na jazero je možné vidieť v severozápadnej časti jazera zo svahu severovýchodne od lokality Meterizi pri obci Rijeka Crnojevića. V niektorom období je tento zážitok ešte umocnený farebnou nádherou kvitnúcich vodných rastlín - stulíky, lekniny a ďaľšie. Tento výhľad stojí za dvojkilometrovú obchádzku z Rieky Crnojevića.

Brehy jazera a jeho mnohé ostrovčeky boli od pradávna obývané. Len na brehu jazera sa nachádza okolo 60 malých osád. Zachovalo sa mnoho pozostatkov. Niektoré z nich predstavujú cenné historické pamiatky. Mnohé z nich prežili stáročia v pomerne dobrom stave, iné v zrúcaninách. Niektoré boli reštaurované, alebo konzervované. K najpozoruhodnejším patria:

Na juhozápadnom pobreží jazera, oproti ostrovčeku Beška, navštevujú turisti krásnu pláž Murići pri osade. Pláž je pieskovo-kamienková s krásnou scenériou jazera a s vyhliadkou na ostrov Beška. V blízkosti pláže rastú duby a jedlé gaštany. Priamo na pláži je sladkovodný prameň. Na tejto pláži je obľúbená miestna reštaurácia v ktorej výborne pripravujú sladkovodné ryby - úhory, oukleje a pod. Na rôzných miestach jazerného pobrežia sú ešte ďaľšie pekné pláže, a to v dľžke 3000 m, väčšina ich je piesočnatých. Napr. pláž Besa, dlhá 500 m, Lučica, dlhá 1000 m, Krnice, dlhá 250 m a ďaľšie.

Jazero poskytuje aj mnoho ďaľších príležitostí pre šport a rekreáciu. Okrem prechádzok po pobreží jazera a rybolovu sa ponúkajú prechádzky na koni (jazdecké stredisko je vo Virpazare), na člnoch a je možné sa zúčastniť aj organizovaných programov pozorovania vtákov (birdwatching). Záujemcovia o speleológiu môžu navštíviť niekoľko jaskýň, niektoré z ních sú málo preskúmané (napr. jaskyna Bobošula).

Joomla SEF URLs by Artio