Monday the 5th - Montenegro Coupon

Biogradská hora - začiatok sezóny

Biogradské jazero

Jeden zo štyroch čiernohorských národných parkov - Biogradská hora (Biogradska gora) sa nachádza v centrálnej časti horského pásma Bjelasica v severovýchodnej časti Čiernej Hory, medzi riekami Tara a Lim. Pre Bjelasicu sú charakteristické trávnaté horské lúky, veľké komplexy lesov, početné vodné toky a jazerá a mimoriadne bohatá flóra a fauna. Jej 2000 druhov rastlín môže smelo súťažiť s deklarovanými rastlinnými rajmi kdekoľvek v Európe (z tohto počtu je 220 endemitov). Medzi zástupcami tunajšieho sveta zvierat vynikajú medvede, divoké mačky, kuny, vlci a líšky, ale žije tu aj vyše 200 druhov vtákov a 80 druhov motýľov. Ani tu však nechýbajú skalnaté horské štíty (najvyššia hora Crna glava dosahuje 2 139 m). Ale to najcennejšie s čím sa môže návštevník v Bjelasici stretnúť, je národný park Biogradská hora o rozlohe 5 650 hektárov, z toho 4 285 hektárov pokrývajú lesy.

Pýchou národného parku je veľmi dobre zachovaný prales, ktorý zaberá plochu 1 600 hektárov v nadmorskej výške okolo 1 000 m n.m Rozkladá sa v údolí riek Biogradská rieka (Biogradska rijeka) a Jezerštica. Spolu s poľským Bělověžským pralesom a bosnianskym pralesom Peručica tvoria trojicu posledných veľkých európskych pralesných ekosystémov. Význam tunajšieho pralesa si uvedomoval už pred viac ako 130 rokmi čiernohorský kráľ Nikola I., ktorý ho v roku 1878 vyhlásil za chránené územie. Štatút národného parku získala potom Biogradská hora (spolu s pohorím Durmitor) v roku 1952. V pralese sa uplatňuje prísny ochranný režim - je zakázané rúbať stromy, rezať konáre, pásť dobytok, zbierať lesné ovocie, huby a liečivé byliny, trhať kvety a prevádzkovať akúkoľvek činnosť, ktorá by mohla narušiť prirodzený rozvoj pralesa.

Medzi ľadovcovými jazerami vyniká svojou krásou a rozlohou Biogradské jazero (Biogradska jazero), Nachádzajúce sa v severnej časti parku. Leží v nadmorskej výške 1 094 m n.m Práve okolo neho sa rozkladá spomínaný prales. Jazero je jedno z hlavných turistických vchodov do národného parku a tunajší autokemp ponúka jednu z mála ubytovacích možností v parku. V kempe je možné sa aj ubytovať v niekoľkých bungalovoch.

 

Biogradske jazero - mapa

Návštevníci tu majú k dispozícii návštevnícke centrum, detské ihrisko, požičovňu lodiek a predajňu suvenírov. Môžu sa vydať na okružnú pešiu cestu okolo jazera, alebo sa previesť člnom po jazere. Rozhľad po území parku im poskytuje nová vyhliadková veža - rozhľadňa vysoká 20 metrov.

Jazero je v pravom slova zmysle srdcom tunajšieho parku. Turistická sezóna v národnom parku začína "otvorením jazera" už tradične na prvomájový sviatok 1. mája. Každoročne sa tejto slávnosti zúčastňuje rad novinárov a hostí. Tento rok prišiel aj minister cestovného ruchu Čiernej Hory. Na tento dátum sa dôkladne pripravujú aj strážcovia tunajšieho parku, ktorým sa tu hovorí renžeri (od anglického slova Rangers). K hlavnému predsezónnemu upratovaniu patrí po zime aj dôkladné vyčistienie asfaltovej cestičky dlhej necelé 4 km, ktorá odbočuje z cesty Podgorica - Kolašin - Mojkovac - Bijelo Polje (a ďalej k srbským hraniciam) blízko miesta, kde sa riečka Jezerštica vlieva do Tary.

Každý rok pripraví správa národného parku pre návštevníkov nejakú novinku. Minulý rok to bola spomenutá rozhľadňa, tento rok nový drevený most cez riečku Biogradska rijeka a nové odpočívadlá.

Na otvorenie parku vždy čakajú netrpezlivo športoví rybári, pretože pre nich znamená začiatok rybárskej sezóny. Tí najoddanejší prespávajú 30. apríla na brehu jazera, aby si obsadili najvýhodnejšie miesta na nasledujúci deň. Národný park každoročne navštívi 30 000 návštevníkov.

Zdroj informácií:

couponcodeshosting

Počasie

Ulcinj, ME

08:20AM

10°C

Humidity: 77%

Wind: ENE 2.6m/s

Radio online