Monday the 30th - Montenegro Coupon

Potápanie pri Ulcinj

Potápanie pri Ulcinj
Milovníci podmorského potápania majú počas dovolenky v Ulcinj možnosť získať množstvo neobyčajných zážitkov a prehliadnuť si atraktívne miesta, napr. potopené mesto či vraky mnohých lodí, ktoré stroskotali v blízkosti ulcinjskej riviéry, či už sú to vraky benátskych vojnových plachetníc starých okolo 500 rokov, alebo moderných lodí z prvej, alebo i druhej svetovej vojny.

Staré potopené mesto na dne mora je Oleotopolis, ktoré pohltilo zemetrasenie na dno mora, ale súčasne ho prekrylo pieskom, aby tak zostalo chránené pred novodobými lupičmi a vykrádačmi potopených pozostatkov.

 


Potápanie pri UlcinjVeľkým magnetom potápačov sú vraky 30-tich benátskych lodí, ktoré boli potopené v mori pri nepodarenom benátskom útoku na mesto Ulcinj v dobe, kedy mesto bolo tureckým dobre opevneným oporným bodom. V starých zápisoch veliteľov ako obliehateľov, tak i obliehajúcich sa našli údaje o počte týchto lodí i o ich približnej polohe na dne mora, v blízkosti dnešnej Veľkej pláže.

"Podmorské múzeum" predstavujú napr. vraky lodí z minulého storočia: Gortia, ktorá narazila na mínu v auguste v roku 1916, Bojana, ktorú potopili Spojenci v 2. svetovej vojne, loď Karola potopená v roku 1914, ktorá patrila rakúsko-uhorskej spoločnosti Adria a ďaľšie.

Nedávno bol objavený ďaľší vrak z 2. svetovej vojny a to vrak parníka Brindisi, ktorý sa potopil počas Vianoc v roku 1916, keď narazil na podmorskú mínu. Viezol z Halifaxu do Čiernej Hory čiernohorských dobrovoľníkov - emigrantov. Zo 427 mladých mužov, ktorí boli na palube ich zahynulo 259. Vrak leží zaborený do bahna v štrnásťmetrovej hĺbke blízko prístavu a je v pomerne veľmi zlom stave. Jeho prieskum bude zložitý vzhľadem na jeho polohu na frekventovanej ceste do prístavu.

Veľkou senzáciou sú i potápačské výpravy do dvoch podmorských epicentier zemetrasení a to jak toho katastrofálneho z roku 1979, tak i toho posledného z roku 2003.

Nemalým zážitkom sú i podmorské výlety do podmorských jaskýň, ktorých je tu tiež niekoľko.

Kdo chce tieto dobrodružstvá prežiť nepotrebuje nič iného než potápačský preukaz a správny kurz...

couponcodeshosting

Počasie

Ulcinj, ME

09:29PM

4°C

Humidity: 68%

Wind: NNE 0.73m/s

Radio online